• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 50 490 011-422
  • 3944 044 0912
  • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 09120443944
  • 01142249050

استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره

استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره

استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره

با سلام خدمت همراهان گرامی، در این مقاله از آرون صنعت قصد داریم به بررسی در مورد استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. شیشه یکی از متریال ها برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی که از آن استفاده می شود. از گذشته تا به امروز معماران و صنعت گران حوزه هنر و معماری با استفاده از تکنیک های گوناگون شیشه های رنگی را در نمای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار دادند. با پیدایش شیشه های رنگی بر محبوبیت آن اضافه و این متریال مورد توجه معماران بسیاری قرار گرفت. یکی از تکنیک های کاربردی در طراحی دکوراسیون استفاده از تکنیک استین گلاس است.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-استین گلاس

-تاریخچه استین گلاس

-استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره

-جمع بندی

.

.

.

استین گلاس:

استین گلاس یک اثر هنری که با کمک دست انجام می شود. این هنر دست که از قرارگرفتن شیشه رنگی در کنار یکدیگر و و مجسم کردن نقوش زیبا ایجاد می شود. شیشه های رنگی توسط سیم های جدا کننده از جنس قلع، بندکشی می شوند و اشکال گوناگون را به وجود می آورند. شیشه های رنگی استین گلاس در انواع طرح ها و ضخامت های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. در طراحی استین گلاس بیشترین شیشه مصرفی، شیشه 3 میل اکراینی است.

شیشه استین گلاس نوعی شیشه که از چسباندن قطعات کوچک شیشه های رنگی به یکدیگر ساخته می شود. با مونتاژ و چسباندن تکه شیشه های رنگی به یکدیگر تصاویر و اشکال مختلف به وجود می آید که با توجه به سلیقه می توانید آن را انتخاب کنید. این شیشه بطور سنتی در پانل تخت و به عنوان پنجره مورد استفاده قرار می گیرد. تولیدات جدیدتر شامل ساختارهای سه بعدی و مجسمه سازی می شود. استفاده از استین گلاس امروزه گسترش پیدا کرده به گونه ای که آثار هنری ایجاد شده به وسیله فلز را در بر میگیرد.

49234 arch topped stain glass windows 4 - استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره
استین گلاس

بسیاری از افراد شیشه استین گلاس را یک شیشه تزئینی برای زیبایی می دانند و از مقاومت و استحکام بالای آن خبر ندارند. این شیشه با داشتن ساختار ترکیبی از شیشه و فلز که مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی مثل عبور گرما و سرما عمل می کند. همچنین در برابر عبور اشعه های مضر فرابنفش عملکرد خوبی دارند و عایق خوبی برای انتقال صدا به شمار می روند. پنجره هایی که در ساخت آن ها از شیشه استین گلاس استفاده می شود به دلیل داشتن مفتول فلزی انعطاف پذیر، از نظر ایمنی بسیار مقاوم و مستحکم هستند.

این شیشه ها نور را به خوبی تامین می کنند. با به وجود آوردن یک نور رنگی و زیبا فضایی دلنشین و خاص را به وجود می آورند. برای اجرای شیشه استین گلاس از انواع متفاوت شیشه با جنس و رنگ های مختلف استفاده می شود. هنگام تابش نور خورشید شاهد جلوه زیبایی از بازی نور و رنگ در محیط خواهید بود.

تاریخچه استین گلاس:

استین گلاس یک هنر غربی که به قرن هفتم میلادی در انگلستان برمیگردد. هنر استین گلاس در دوره رمانسک یعنی قرن  6 تا ۱۱ میلادی و با پیدایش سبک گوتیک در معماری، به یکی از قالب‌های هنری آن زمان تبدیل شد. از آنجایی که سبک گوتیک یک سبک مذهبی، اکثر بناهایی که با استفاده از این هنر ساخت مکان‌های مذهبی و کلیساها بودند.

از قدیمی ترین و معروف ترین بناهای به جا مانده از هنر استین گلاس می توان به پنجره چوبی کلیسای جامع آکسبورگ واقع در آلمان اشاره کرد که در قرن 11 ساخته شده است. این هنر تا قرن 15 ادامه داشت و در معماری کلیساهای شارتر فرانسه و کانتربری انگلیس یه خوبی قابل مشاهده است. در قرن 19 میلادی و پیشرفت مواد اولیه و قابلیت هایی مثل استحکام و استقامت، هنر استین گلاس توسط لوئیس کامفورت تیفانی هنرمند، نقاش و طراح آمریکایی به هنری کاربردی تبدیل شد. به همین دلیل این شیشه ها به شیشه های تیفانی معروف هستند. هنر استین گلاس به شیشه های ارسی ایران بسیار شبیه و در واقع شباهت زیادی به هنر گره چینی ایرانیان دارد.

steen glass - استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره
تاریخچه استین گلاس

استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره:

شیشه استین گلاس به عنوان یک اثر هنری و یک صنعت خاص، به مهارت هنری کارآمد و مهندسی دقیق برای چیدمان و مونتاژ قطعات در کنار یکدیگر نیاز دارد. امروزه به عنوان یکی از عناصر اصلی و مهم برای دکوراسیون درب، سقف و پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پنجره های دوجداره در انواع upvc و آلومینیومی محبوب ترین انواع پنجره هستند. امروزه استفاده از شیشه های تزئینی به همراه فناوری دو و سه جداره شیشه ها رواج بسیار زیادی دارد. می توان شیشه های دکوراتیو مثل استین گلاس را در پنجره های دوجداره استفاده کرد. پروفیل های upvc نیز این قابلیت را دارند که با این شیشه ها ترکیب شوند، تا پنجره ای دوجداره با شیشه آستین گلاس وجود داشته باشد. استین گلس در پنجره های دوجداره در محفظه بین دو شیشه استفاده می شود.

il 570xN.2095799513 6i23 - استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره
کاربرد استین گلاس در پنجره دوجداره

کاربرد استین گلاس در پنجره دوجداره:

شیشه استین گلاس به نوعی شیشه دکوراتیو که در هر فضایی از ساختمان که کاربرد شیشه داشته باشد قابل استفاده است. از جمله این فضاها می توان به درب های لابی و ورودی ساختمان، پنجره های تزئینی، سقف های کاذب، نورگیرهای شیشه ای، گنبدهای شیشه ای و لایت باکس اشاره کرد.ساخت این شیشه ها به دلیل مهارت و دقت بالایی که در اجرا نیاز دارد سخت و زمان بر است. این نوع از شیشه های دکوراتیو جزو پرکار و وقت گیرترین نوع شیشه ها و زمان زیادی برای ساخت و اجرا نیاز است.

جمع بندی:

در این مقاله سعی شد که هنر استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره پرداخته شود و همچنین نشان دهنده زیبایی و کارایی این هنر در ساختمان امروزی می‌باشد. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای سفارش درب ضد سرقت، درب داخلی و درب و پنجره upvc  با شماره های درج در سایت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.