• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 3944 044 0912
 • English
 • فارسی
 • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 09120443944
 • 01142249050

اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب

اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب

اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب

با سلام خدمت همراهان گرامی شرکت آرون صنعت، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. پنجره های خانه در طیف وسیعی از اشکال، سبک‌ ها و متریال ارائه می‌ شوند. اتاق‌ های خانه دارای پنجره‌ هایی با اندازه ‌های مختلف هستند زیرا نور و تهویه لازم برای همه اتاق ها، یکسان نیست.

 هنگام انتخاب اندازه مناسب پنجره برای یک اتاق خواب، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. دو مورد از مهمترین فاکتورها یکی متریال مورد استفاده و دیگری سبک پنجره است که به بهترین وجه، زیبایی شناسی خانه شما را فراهم کند. در ادامه ما به شما کمک می‌کنیم تا بدانید که چگونه اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب خود را تعیین کنید.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-تاثیر ابعاد استاندارد پنجره در نصب آن

-نحوه اندازه گیری استاندارد پنجره اتاق خواب

-ابعاد استاندارد پنجره اتاق خواب

-جمع بندی

.

.

.

تاثیر ابعاد استاندارد پنجره در نصب آن:

بر طبق ضوابط و مقررات نمای شهری، شهرداری، فاصله پنجره ها از زیر سقف تمام شده می بایست حد اقل بیست سانتیمتر در نظر گرفته شود این امر موجب نصب راحت تر و سریع تر پنجره می گردد. اگر در اتاق خواب ارتفاع کف تا سقف را به طور معمول ۲۸۰ سانتی متر در نظر بگیریم.

 طبق ضوابط شهرداری برای جلوگیری از سقوط افراد یا اجسام و یا بدلیل قرار دادن مبل یا تخت تا ارتفاع یک متری از کف بهتر است پنجره بازشو وجود نداشته باشد. اگر بدلیل ایجاد گچ بری و یا نصب چوب پرده تا فاصله ۳۰ سانتی متری از سقف نیز از ایجاد پنجره باز شو صرف نظر کنیم، میزان باقی مانده برای ارتفاع پنجره ۱۳۰ سانتی متر  منهای ارتفاع اتاق برابر با ۱۵۰ سانتی متر می باشد.

Modern Master Bedroom - اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب
اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب

برای پنجره UPVC عرض پنجره ها نیز بهتر است به صورتی باشد که عرض هر لنگه از پنجره بین ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر باشد. در یک بعد از نمای ساختمان عرض و ارتفاع فریم ها به صورتی در نظر گرفته شود که ابعاد لنگه ها ی پنجره ها در اتاق های مختلف که در یک بعد نما قرار می گیرند در آن بعد از نما تقریبا مساوی باشد.

اگر یک پنجره دولنگه با ابعاد ۱۵۰×۱۵۰ در اتاق خواب قرار می گیرد و در موازات آن در همان بعد از نما یک پنجره سه لنگه برای پذیرایی در نظر داریم بهتر است که ابعاد هر لنگه پنجرۀ پذیرایی را نیز باید ۱۵۰×۷۵ درنظر بگیریم که ابعاد کلی پنجره پذیرایی به ارتفاع ۱۵۰ و عرض ۲۲۵ سانتی متر خواهد شد.

standard size bedroom window - اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب
اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب

نحوه اندازه گیری استاندارد پنجره اتاق خواب:

مواردی که باید برای اندازه گیری استاندارد پنجره اتاق خواب در نظر گرفت شامل موارد زیر می باشد. با استفاده از این نکات، یک ایده کلی در مورد نحوه تعیین اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب دارید.

ارتفاع لبه پایینی پنجره:

آستانه های موجود در پنجره های بازشونده اتاق (OKB) نباید کمتر از 90 سانتی متر از کف باشد و لازم است در هر اتاق خواب حداقل یک پنجره بازشونده وجود داشته باشد. اگر برای اهداف طراحی خود یک آستانه بسیار پایین تر انتخاب می کنید، علاوه بر پنجره بازشونده، می توانید نصب پنجره های غیرقابل باز شدن، مانند پنجره های کف تا سقف را هم در نظر بگیرید.

ارتفاع لبه بالایی پنجره:

ارتفاع پنجره بیشتر اوقات به انتخاب طراحی شما بستگی دارد. اگر فضای زیادی بین سقف و لبه بالایی پنجره وجود داشته باشد، این امر باعث می شود نور طبیعی کمتری درون فضای شما وارد شود که طراحی ایده آلی برای نصب پنجره با بازدهی مناسب انرژی نیست. از سوی دیگر، ایجاد فاصله بسیار کم، فضای کمی برای میله های پرده و سایر الحاقات پنجره، که ممکن است شما به آن نیاز داشته باشید، فراهم می کند.

22 - اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب
نحوه اندازه گیری استاندارد پنجره اتاق خواب

نسبت پنجره به ارتفاع: 

بالا آمدن اندازه پنجره در ارتباط با ارتفاع آن معمولاً به انتخاب طرح شما بستگی دارد و بعضی اوقات با سبک معماری مشخص می شود. پنجره های پیوسته در معماری سنتی همخوانی چندانی ندارد، اما در معماری مدرن کاملاً خوب جواب می دهد. طرح مشبک یک عنصر مشترک پنجره های سنتی هستند.

 اگر پنجره های گسترده ای دارید، پنجره های مشبکی را به کار گیرید که ارتفاع آنها بیشتر از عرض آن است. در نظر بگیرید که شما باید طول و عرض پنجره های خود را با توجه به نسبت آن ها به سایر عناصر داخل و همچنین خارج از خانه خود انتخاب کنید.

ابعاد استاندارد پنجره اتاق خواب:

اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب می تواند متفاوت باشد. طی 20 سال گذشته، پنجره های بزرگتر که اجازه می دهند نور طبیعی خورشید، بیشتر در اتاق خواب قرار بگیرد از محبوبیت بیشتری برخوردار است. ابعادی که معمولاً از آن‌ها به عنوان اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب استفاده می شود شامل موارد زیر است.

23 - اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب
ابعاد استاندارد پنجره اتاق خواب
 • 24 اینچ در 36 اینچ (61 سانتیمتر در 91/44 سانتیمتر)
 • 24 اینچ در 46 اینچ (61 سانتیمتر در 116/84 سانتیمتر)
 • 28 اینچ در 54 اینچ (71/12 سانتیمتر در 137/16 سانتیمتر)
 • 28 اینچ در 66 اینچ (71/12 سانتیمتر در 167/64 سانتیمتر)
 • 28 اینچ در 70 اینچ (71/12 سانتیمتر با 177/8 سانتیمتر)
 • 34 اینچ در 46 اینچ (86/36 سانتیمتر در 116/84 سانتیمتر)
 • 34 اینچ در 62 اینچ (86/36 سانتیمتر در 157/48 سانتیمتر)

جمع بندی:

علاوه بر جنس، رنگ  و شکل، اندازه استاندارد پنجره اتاق خواب نیز مهم می باشد و باید با نمای ساختمان هم خوانی داشته باشد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای اطلاعات بیشتر و خرید درب و پنجره دو جداره در مازندران با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.