• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 3944 044 0912
  • English
  • فارسی
  • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 09120443944
  • 01142249050

انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام

انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام

انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام

با سلام خدمت همراهان گرامی، در این مقاله از گروه آرون صنعت به بررسی در مورد انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام میپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. امروزه پنجره یکی از اجزای اصلی و جدانشدنی و منبع اصلی تامین نور و هوای داخل ساختمان است. پنجره ها در همه سازه ها و ساختمان ها کاربرد دارد و اگر به درستی انتخاب نشود می تواند تاثیر منفی بر کاربری کل ساختمان داشته باشد.

مدل پنجره، شکل ظاهری، اندازه، ساختار و عملکرد پنجره تاثیر زیادی بر زیبا سازی فضا دارد. امروزه تنوع بالا در مدل پنجره دست شما را در انتخاب باز گذاشته است. اما این تنوع زیاد ممکن است در بعضی موارد کمی گیج‌کننده به نظر برسد و انتخاب را سخت کند. در این مقاله به معرفی برخی از انواع پنجره‌ها و مشخصات هر کدام می‌پردازیم تا راحت‌تر بتوانید پنجره مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام

-جمع بندی

.

.

.

انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام:

پنجره ها عایق صوت و حرارت هستند و تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی دارند. نور مناسب و تهویه خوب، سبب افزایش آرامش و روحیه خوب در اعضای خانواده می‌شود. کم بودن میزان نور در یک خانه، موجب افسردگی و بی حالی افراد می‌شود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، تغییراتی نیز در نوع پنجره‌ها به ‌وجود آمده است، که نتیجه آن بهره‌مندی ساکنین از نور طبیعی، تهویه مناسب فضا و افزایش امنیت است.

استفاده مناسب از انواع پنجره در حوزه ساخت و ساز تاثیر زیادی بر آرامش و روحیه ساکنان دارد. استفاده از انواع پنجره در طول زمان با رشد تکنولوژِ در حوزه ساخت و ساز همگام شده که نتیجه آن بهره مندی بیشتر ساکنین از نور طبیعی با کیفیت بالاتر است. انتخاب یک پنجره با متریال مناسب از هدر رفت انرژی در فضای داخلی جلوگیری کرده و خانه را زیباتر می سازد.

1.پنجره‌ ارسی:

یکی از قدیمی ترین انواع پنجره ساختمان که قدمت بسیاری دارد پنجره ارسی که بصورت یک لنگه در داخل یک چهارچوب قرار دارد. این نوع پنجره بصورت افقی یا عمودی باز و بسته می شود و از دو قسمت ثابت و متحرک برخوردار است.

15 1000x1000 1 - انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام
انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام

روی سطح پنجره ارسی مشبک است و به همین دلیل به عبور جریان نور کمک می کند و چشم انداز مناسبی برای ساکنان خانه فراهم می کند. در انواع پنجره ارسی از نقش‌های گوناگون، گره سازی و شیشه‌های با رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود.

2. پنجره چوبی:

پنجره چوبی یکی از قدیمی ترین انواع پنجره در نما ساختمان است. امروز استفاده از این نوع پنجره در میان مردم طرفدار دارد، نمای خانه به خصوص خانه های لوکس تر با استفاده از مصالح چوبی زیبایی منحصر به فردی به آن می بخشد.

استفاده از چوب به دلیل اصالت و زیبایی، قدمت چندین ساله دارد و همواره جایگاه خود را در صنعت درب و پنجره حفظ کرده است. استفاده از این نوع پنجره ها طرفداران زیادی دارد. از زمان تولید اولین پنجره تا به امروز، تکنولوژی فرآوری و کاربرد چوب همیشه در حال رشد بوده است.

پنجره های تمام چوب و فرآوری شده تا حد زیادی پیشرفت داشته‌اند و قابلیت ساخت بصورت دوجداره، مقاوم در برابر نور آفتاب، قابلیت شست و سو، جلوگیری از اتلاف انرژی و نصب و تعویض آسان از جمله قابلیت های پنجره چوبی است.

نصب و نگهداری از انواع پنجره چوبی مانند دیگر پنجره ها نیاز به دقت و توجه زیادی دارد. این پنجره مثل دیگر پنجره ها در معرض انواع شرایط آب و هوایی قرار می گیرند و در برابر آفتاب و رطوبت آسیب پذیر هستند. برای استفاده از انواع پنجره چوبی باید از انواع با کیفیت آن استفاده کنید و به بهترین نحو از آنها نگهداری کنید.

از مزایای پنجره چوبی می‌توان عایق حرارت با توجه به نارسانا بودن چوب، رنگ پذیری و امکان تولید در رنگ‌های مختلف، قابلیت ساخت همراه با شیشه دوجداره، عایق صوتی اشاره کرد. معایب انواع پنجره چوبی در برابر حریق و آتش سوزی، احتمال نفوذ حشرات و موریانه، امکان پوسیدگی، قابلیت نفوذ آب در انواع پنجره چوبی، مقاومت پایین در برابر ورود ضربه است.

پنجره چوبی 4 - انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام
پنجره‌ چوبی

3.پنجره آلومینیومی:

یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها، پنجره آلومینیومی است که همانند پنجره آهنی قابلیت رنگ آمیزی دارد. پنجره های آلومینیومی نسبت به پنجره های چوبی دوام و عمر بیشتری دارند. همچنین این پنجره‌ها سبک‌تر و نازک‌تر هستند و حمل و نصب آن‌ها نیز راحت‌تر است. مهم ترین مزیت پنجره آلومینیومی این است که بسیار ظریف و فضای کمی را اشغال می کند.

این نوع پنجره عمر زیادی دارد و سبک، حمل و نصب آن راحت، در برابر تغییرات آب و هوایی به خصوص رطوبت و باران مقاومت بالایی دارد از این نوع پنجره در شمال کشور و مناطق مرطوب استفاده بیشتری می شود. از جمله معایب این نوع پنجره هدر رفت انرژی و استفاده از شیشه دوجداره بر روی قاب آلومینیومی تاثیر زیادی در کاهش هدر رفت انرژی نخواهد داشت. آسیب پذیری در برابر زنگ زدگی و خوردگی در طول زمان از دیگر معایب این پنجره است.

4. پنجره آهنی:

پنجره آهنی یکی از انواع پنجره ساختمان است که به دلیل آنکه قابلیت ترمیم راحت‌تری به خصوص در ارتباط با لولاها دارد گزینه مناسبی است. پنجره های آهنی به خاطر ضریب انتقال حرارت بالا و مصرف انرژی زیاد، با گذشت زمان، کارایی و کیفیت خود را از دست می‌دهند. پنجره های آهنی عایق خوبی برای سرما و گرما نیستند و باعث هدر رفت انرژی می‌شوند.

blog resized 850 450 116 1595399021 replacing iron window with double glazing - انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام
پنجره آهنی

پنجره آهنی به دلیل آنکه عایق مناسبی برای گرما و سرما نیست موجب هدر رفت انرژی در خانه می‌شود. راه حل درزگیری نیز بر روی این پنجره‌ها به خوبی انجام نمی‌شود و اغلب در هنگام باران مقداری آب به داخل خانه وارد می‌شود. زنگ‌زدگی نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که پنجره های آهنی با آن‌ها درگیر هستند که به مرور زمان به ‌وجود می‌آید.

همچنین پروفیل های آهنی به دلیل وزن بالایی که دارند، ممکن است در هنگام وقوع زلزله سبب بروز خطرات جانی بسیاری بشوند. پروفیل های آهنی به علت ضعف‌های فراوانی که داشتند، به سرعت منسوخ شدند و جای خود را به پروفیل های کامپوزیت و پلیمری دادند.

5. پنجره upvc:

پنجره دوجداره upvc نوع جدیدی از متریالی است که در ساخت پنجره استفاده می‌شود و از سوی دیگر نیز دوستدار محیط زیست است. این پنجره ها نسبت به پنجره های آلومینیومی مزیت‌های بیشتری دارند. ماده pvc که در ساخت پنجره استفاده می‌شود، قابلیت بازیافت دارد و تولید آن تنها یک درصد از آلودگی کل ناشی از مصرف گاز و نفت را به خود اختصاص داده است. انرژی که صرف تولید پنجره یو پی وی سی می‌شود، سه برابر کمتر از انرژی مصرف شده برای تولیدات آلومینیوم است.

upvc و pvc یک نوع پلاستیک قوی و در عین حال سبک در صنعت است. پنجره upvc و pvc از پروفیل‌های یو پی وی سی و پی وی سی ساخته می‌شود که هر دوی آنها قابل بازیافت در طبیعت هستند و به آن آسیب نمی‌زنند.

از جمله مزایای پنجره upvc  می توان به غیر قابل اشتعال بودن، مقاومت در برابر خوردگی، پوسیدگی و مواد شیمیایی و اشعه خورشید، بهترین نوع عایق در برابر سرما و گرما، سبک بودن آن و در نتیجه نصب سریع، همگام با محیط زیست، موجود بودن در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف اشاره کرد.

6. پنجره فایبرگلاس:

این پنجره کامپوزیتی از الیاف شیشه،همراه با مواد پلیمری است. از پشم شیشه به عنوان ماده تقویت‌کننده و از مواد پلیمیری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود. این مواد به صورت پارچه بافته شده هستند و مقاومت کششی بالایی دارند. فایبرگلاس ماده‌ای غیرقابل اشتعال و بسیار محکم است. با توجه به روش تولید و ثبات رنگ پروفیل ‌های فایبرگلاس، در این پنجره‌ها با گذشت زمان، تغییر چشمگیری به‌ وجود نمی‌آید و نیاز به نگهداری و پوشش خاصی ندارند.

فایبر گلاس - انواع پنجره برای نصب در ساختمان ها و مشخصات هر کدام
پنجره فایبرگلاس

7. پنجره ترمال بریک:

فلز آلومینیوم، رسانای خوب حرارت است و پنجره هایی با پروفیل آلومینیومی ضریب انتقال حرارت و اتلاف انرژی درون ساختمانی بالایی دارند. برای حل مشکل اتلاف انرژی، تولیدکنندگان درب و پنجره عایقی را ارائه داده‌اند که به عنوان یک سد عایق بین داخل و خارج از قاب پنجره قرار می‌گیرد. این عایق همان چیزی است که ترمال بریک نامیده می‌شود و در درب و پنجره‌های ترمال بریک کاربرد دارد.

پنجره ترمال بریک دارای رزین غیر فلزی و یا ماده پلاستیکی گرمابند است که در قاب آلومینیومی پنجره نصب می‌شود. این کار از لحاظ فیزیکی بخش داخلی پنجره را از قسمت بیرونی جدا می‌کند.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. آرون صنعت با چندین سال سابقه و تجربه در تولید انواع درب و پنجره، مشاور خوب شما در انتخاب بهترین نوع پنجره است. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید با شماره‌های ما تماس بگیرید و در کمترین زمان ممکن مدل مورد نظرتان را انتخاب و تهیه کنید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.