• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 3944 044 0912
 • English
 • فارسی
 • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 09120443944
 • 01142249050

انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

با سلام خدمت همراهان گرامی ، در این مقاله از بازرگانی آرون صنعت قصد داریم در مورد انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت و داخلی صحبت کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته چوب است.

چوب با داشتن ویژگی منحصر به فرد ، ماده بسیار مناسبی برای ساختمان سازی و به عنوان اولین ماده ای که انسان از آن برای ساختمان سازی  و ایجاد سرپناه استفاده کرده است. از جنبه معماری می توان گفت سازه های چوبی رنگ و بوی خاصی به محیط خانه می بخشد.

در این مقاله به توضیح مسائل زیر می پردازیم:

-معرفی انواع چوب برای درب ضد سرقت

-روکش های درب ضد سرقت

-جمع بندی

.

.

.

معرفی انواع چوب برای درب ضد سرقت:

1. چوب بلوط:

درخت بلوط عمر بسیار طولانی دارد و تا 2000 سال عمر می کند. چوب بلوط بسیار سخت و خوش نقش ، درشت بافت و با دوام است .

چوب درخت بلوط در طیف های مختلف از قهوه ای روشن تا تیره در طبیعت یافت می شود. درون چوب قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و برون چوب سفید مایل به قهوه ای روشن است.

امکان رشد قارچ و حشرات در این درخت وجود ندارد و مقاومت آن بی نظیر است. این چوب مقاومت زیادی در برابر سایش دارد و بهترین چوب برای ساخت درب ضد سرقت ، بخصوص درب ضد سرقت برجسته استفاده می شود.

1 6 - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

2. چوب راش :

چوب راش، چوبی سخت و مقاوم و با منافذ خیلی ریز و پره های چوبی بزرگ است که ساختمانی شبیه چوب افرا دارد. این درخت رنگ کرمی مایل به قرمز دارد و به نوعی چوب نیمه سنگین به حساب می آید.

 از این چوب برای ساخت چهار چوب، درب، پنجره، پایه های صندلی خمیده و برای خراطی استفاده می شود و همچنین از برش های شعاعی و نیمه لوله بری راش برای روکش استفاده می شود.

 یکی از مزایای این چوب قطر آن است که به 2 متر می رسد. مقاومت این چوب در برابر رشد قارچ و باکتری بالاست و به راحتی فرسوده نمی شود . راش جز درختانی است که درصد پوست در آن خیلی کم است و به همین خاطر در معرض خطر سوختگی  قرار دارد.

Beech cute timber - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت
انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

 

3. چوب گردو :

چون درخت گردو ، ریز بافت به رنگ خاکستری مایل به قهوای تیره و دارای نقش های زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار و کشش مقاوم است.

 این چوب از قابلیت صیقل کاری و رنگ پذیری برخوردار است و طرح و بافت آن بسیار زیبا است. چوب گردو از جمله مقاوم ترین و بادوام ترین چوب که سالیان سال عمر می کند.

 درون چوب از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره با رگه های های متمایز و اغلب تیره تر می باشد و در بسیاری از موارد رنگ گردو به خاکستری هم نزدیک می شود. رنگ بیرون چوب گردو متمایل به سفید است و معمولا این درون چوب گردو است که ارزش اقتصادی بیشتری دارد.

از این چوب بیشتر در کارهای هنری و تزیینی، تهیه روکش درب، خراطی ساخت مبلمان، ساخت آلات موسیقی ، منبت کاری و معرق کاری استفاده می شود.

wunder log 4 - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

4. چوب افرا :

درخت افرا دارای گونه های مختلفی در شمال کشور است که می توان افرا پلت و افرا شیردار  و کیکم را نام برد. که بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران را افرا پلت است . رنگ بیرون چوب افرا، کرم روشن تا کرم مایل به سفید است. این درخشندگی در برخی از گونه های افرا بسیار زیاد می شود .

از چوب افرا به علت سختی بالا و رنگ پذیری خوبش در ساخت درب ، مبلمان ، کفپوش (پارکت) ، کابینت ، تجهیزات ورزشی ، لوازم آشپزخانه استفاده می شود.

unnamed - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

5. چوب ملچ :

ملچ بسیار خوشکار و خوش نقش است که از درخت نارون به دست می آید و از آن در تهیه روکش استفاده می شود . چوب ملچ به رنگ قهوای مایل به قرمز است و گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده میشود . بافت درشت دارد ، نیمه سخت و نیمه سنگین و در برابر ضربه بادوام است.

چوب ملچ نسبت به پوسیدگی مقاومت کمی دارد و باید به خوبی از آن محافظت کرد. این چوب بعد از چوب گردو جزو گران ترین چوب ها به شمار می آید .

6a00e54fc42bb8883401a3fd3cfb59970b 500wi - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

6 . چوب روسی :

این چوب از کشور روسیه وارد می شود از این چوب در ساخت انواع مختلف درب چوبی اتاق استفاده می شود ، وزن پایین همچنین ارزان بودن قیمت ، آسیب پذیر بودن در برابر ضربه به دلیل نرم بودن زیاد چوب روس از ویژگی های این چوب محسوب می شود. در مقایسه با سایر انواع چوب عمر کمتری دارد.

 

wood31 - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

7. چوب گیلاس :

چوب گیلاس از دسته چوب های نرم که ساختاری متخلخل دارد و این موضوع رنگ آمیزی آن را آسان کرده ، استفاده از پوشش های ثانویه به منظور افزایش مقاومت به دلیل ساختار نرم و متخلخلی که دارد به راحتی صورت می گیرد ، چوب های گیلاس در ساخت ساخت در به پوشش‌های پرکننده و حفاظتی نیاز دارند تا از آن‌ها در برابر تابش مستقیم نور (طبیعی و مصنوعی) و رطوبت محافظت شود. به همین دلیل در ساخت در چوبی اتاق ایده آل است .

wood44 - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

8. چوب ماهون :

چوب ماهون بیشتر در آمریکا و آفریقا رشد می کند به دلیل ظاهر خام بسیار زیبا ، مقاومت بسیار بالا ، مقاومت خوب در برابر آب و رطوبت ؛ یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در ساخت در چوبی اتاق است.

روکش های درب ضد سرقت ؟

به طور کلی رویه درب ضد سرقت، با  شش نوع متریال مختلف ساخته می‌شود و البته گاهی ممکن است به صورت ترکیبی برای ساخت انواع روکش درب ضد سرقت از آن‌ها بهره برد.

صفحات چوبی طبیعی - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

این متریال شامل  موارد زیر هستند:

 • چوب طبیعی
 • MDF
 • hdf
 • PVC
 • ملامینه
 • فلزی
 • abs

روکش چوبی :

برای ساخت روکش های چوبی از چوب های طبیعی استفاده می شود ، روکش های چوبی قابلیت رنگ شدن را دارند به همین دلیل در صورت آسیب دیدگی رنگ در و یا خش افتادن رویه درب می توان روکش ها را رنگ کرد ، همچنین باعث حس تازگی و طراوت ناشی از استفاده از چوب طبیعی در طراحی فضای داخلی می شود .

به طور معمول ضخامت روکش های چوب طبیعی باید در حدود ۲ میلی متر باشد. از انواع چوب درخت گردو و چوب راش برای ساخت روکش با کیفیت درب ضد سرقت استفاده می شود.

روکش mdf  :

رویه mdf دارای ضخامت 6 میلی متر می باشد در دو طرف درب 2 لایه ام دی اف 5 میل استفاده می شود و یک روکش با ضخامت 1 میلی متر بر روی mdf  با چسب پرس می شود .

دو نوع رویه برای درب اتاق و درب سرویس با روکش mdf مورد استفاده قرار می گیرد ، یک نوع درب mdf با روکش pvc نوع دیگر درب mdf با روکش ملچ و راش با رنگ پلی استر می باشد.

درب MDF دارای تنوع مختلفی می باشد که درب های دو قاب و سه قاب از انواع پر فروش درب های MDF می باشد.

mdf - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

 

روکش hdf  :

 HDF  نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می گردد. چگالی آن بیش از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. Hdf در صنعت درب به سه صورت مورد استفاده قرار می گیرد : hdf به صورت ورق مسطح Hdf , های قالب گیری شده ,   Hdf های روکش شده PVC,HPL .

دربHdf  بیشتر برای اتاق خواب و سرویس های بهداشتی  استفاده می شود. به دلیل چگالی بالای ورق hdf  و استحکام خوب می توان از آن برای درب ورودی آپارتمان نیز استفاده کرد که به صورت دو ورق 3 میل hdf  روی هم پرس می شوند این کار به دلیل افزایش استحکام درب و عمق شیارهای cnc  می باشد . درب hdf  از قیمت مناسب و استحکام بالا برخودار است .

hdf - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

روکش pvc :

PVC پلاستیکی سخت است که به ‌وسیله اضافه کردن روان کننده‌ ها، نرم و انعطاف‌ پذیر میشود.

 درب  pvc به عنوان درب داخلی برای درب اتاق و درب سرویس بهداشتی  مناسب می باشد و به علت مقاوت بالای آن در برابر رطوبت و آسیب پذیری در برابر اشیاء نوک تیز و ضربات ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .

 از درب pvc  با ضخامت 8 میل می توان برای درب ورودی آپارتمان نیز استفاده نمود .

pvc - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

 

روکش ملامینه :

ورق ملامینه به ورق ام دی اف یا نئوپان خام گفته می‌شود که با روکش ملامینه یا لترون پوشانده شده است. ورق ملامینه با مغزی ام دی اف از کیفیت و وزن بالاتری نسبت به ورق ملامینه با مغزی نئوپان برخوردار است.

ملامینه یک نوع روکش مصنوعی کاغذی تزیینی است که به چسب ملامین فرمالدهید آغشته شده است و برای پوشاندن ورق های نئوپان ، ام دی اف استفاده می شود چسباندن روکش با استفاده از حرارت و پرس است . این روکش در برابر نفوذ آب و جذب رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است.

 از ویژگی های این ورق می توان به تنوع طرح و رنگ بالا ، هماهنگی سطح رویه با لبه ، مقاومت در برابر خط و خش ، سایش و حرارت بالا ، مقاوم در برابر خراش و خرد شدگی ، وزن پایین آن اشاره کرد.

 

ملامینه - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

 روکش فلزی :

یکی از درب های ایمن و مناسب برای درب های ساختمان های ویلایی و ورودی آپارتمان ها می باشد. درب های ضد سرقت فلزی در انواع تک لنگه ، دو لنگه ، یک و نیم لنگه در رنگ های دکورال و الکترو استاتیک است.

از جمله ویژگی های این درب ها نشکن و کسی نمی تواند درب را بشکند و یا وارد آن شود ، درب های ضد سرقت فلزی ضد حریق و عایق صوتی هستند .

همچنین به دلیل رویه فلزی که دارند در مقابل رطوبت و نور مستقیم خورشید مقاوم هستند . برای باز کردن این نوع درب ها نیاز است که کلید اصلی درب ضد سرقت باشد.

روکش abs :

درب های با روکش abs به دلیل خاصیت ضد آب و نفوذ ناپذیری برای درب سرویس بهداشتی و حمام استفاده می گردد . در تولید درب abs از مواد خاصی استفاده می شود که کاملا ضد حشره و موریانه می باشد .

همچنین می توان از درب های abs قابدار برای درب داخلی استفاده کرد. درب های abs  با یک لایه رزین و مواد ضد آب پوشش داده شده است و امکان نفوذ آب در آن وجود ندارد.

ABS ضد آب - انواع چوب و روکش های چوب درب ضد سرقت

جمع بندی:

برای آگاهی از بهترین نوع و مدل همراه با مشخصات فنی و ظاهری درب ضد سرقت و درب داخلی متناسب با بودجه شما می توانید با کارشناسان آرون صنعت که یکی از بزرگترین  و با سابقه ترین تولید کنندگان درب ضد سرقت در ایران می باشد درارتباط باشید.

برای سفارش درب ضد سرقت در مازندران و فروش شرایطی درب ضد سرقت با شماره های درج در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.