• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 3944 044 0912
  • English
  • فارسی
  • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 09120443944
  • 01142249050

اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار

اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار

اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار

با سلام خدمت همراهان گرامی آرون صنعت، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. محیط اطراف ما چه اتاقمان، خانه یا محله‌ای که در آن زندگی می‌کنیم باشد و چه محل کارمان، به طور ناخودآگاه روی ابعاد روانی و احساسی ما تاثیر می‌گذارد.

محیط اداری، فضایی است که افراد شاغل بعد از خانه، بیشترین زمان خود را در آنجا می‌گذرانند. دکوراسیون داخلی علاوه بر افزودن جذابیت ظاهری، موجب تاثیر مثبت بر کارایی و عملکرد کارمندان و حتی مدیر اداره نیز می‌شود. اداره کردن محیط کاری چندان راحت نیست و اصول و نکات خاصی دارد. وظیفه مدیر اداره، تامین محیطی مناسب و آرامش‌بخش است؛ بنابراین اهمیت طراحی مناسب محیط اداری در این وضعیت چندین برابر می‌شود.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار

تاثیر طراحی محیط کار اداری بر روان انسان

-اصول و نکات طلایی در طراحی محیط اداری

-جمع بندی

.

.

.

اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار:

طراحی داخلی اداری، بر نحوه عملکرد و بهره وری کارکنان در محیط های اداری تاثیر مستقیم از خود بر جای می گذارد. ارتقای بازدهی و راندمان پرسنل در پناه طراحی داخلی اداری درست و صحیح بروز پیدا می کند. منجر به افزایش کار تیمی و مشارکت نیروها در رسیدن به اهداف متعالی واحد سازمانی شده و رضایت شغلی کارکنان را نیز با خود به همراه دارد. طراحی دکوراسیون داخلی، علاوه بر ساماندهی و نظم بخشیدن به محیط، استفاده بهینه از فضا را نیز با خود به دنبال دارد. بدون تردید پرسنل و کارکنان وقت زیادی از زندگی خود را در محیط های کاری طی می کنند.

glass partition - اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار
اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار

در نهایت نتیجه‌ای که از یک دکوراسیون زیبا و کاربردی خواهید گرفت،  راندمان کاری بالاتر و بهره بروی بیشتر کارمندان خواهد بود. به مرور زمان به روی کسب و کارتان نیز تاثیر خواهد گذاشت. اینکه بتوانید محیط کارتان را طوری طراحی کنید که خلاقیت کارمندانتان در آن زنده شود، می‌توانید شرکتتان را در مسیری که هدفتان است هدایت کنید. دکوراسیون محیط کار باید موجب شود کارمندتان تمایل بیشتری به حضور در محیط کارش داشته باشد، نه اینکه فکر کند مجبور به رفتن به کار است.

طراحی دکوراسیون محیط کار برای آن‌ها پیامی را به همراه دارد که بیانگر عملکرد و حرفه‌ای بودن شرکتتان است. این افراد پیش از اینکه با شما صحبت کنند دفتر کارتان را می‌بینند. بنابراین اولین تاثیرگذاری شما روی مشتری از این طریق صورت می‌گیرد. یک دفتر شلوغ و نامرتب که طراحی ضعیفی دارد، شما را در نظر مشتری یک کسب و کار نامرتب و سازماندهی نشده نشان می‌دهد. بنابراین می‌توانید ببینید که تاثیر ظاهر محیط کار شما به روی مشتری می‌تواند منجر به موفقیت بیشتر شما در حرفه‌تان باشد.

تاثیر طراحی محیط کار اداری بر روان انسان:

در خصوص اهمیت محیطی که انسان در آن زندگی یا کار می‌کند مباحث فراوانی صورت گرفته است. ساده‌ترین این موضوعات که می‌توان گفت دیگر همه آن را شنیده‌ایم ‌بحث فنگ شویی است. اگر به روحیات خود هنگامی که در یک جای زیبا و مرتب هستیم توجه کنیم و آن را با زمانی که در یک محیط شلخته هستیم مقایسه کنیم، بدون تردید آنچه که در اطراف خود می‌بینیم یا حس می‌کنیم روی خلق‌وخوی ما تاثیرگذار خواهد بود.

نظم و ترتیب مرحله اول اصول فنگ‌شویی یک محیط است. اما روان ما نسبت به رنگ‌ها، دمای محیط و دکوراسیون اطراف نیز واکنش دارد که البته شاید درک نسبت به درک نظم یا شلختگی برایمان سخت‌‌تر ‌باشد.چگونگی فضا و دکوراسیون محیط کار تاثیر مستقیم روی میزان شوق، تمرکز و… کارمندان دارد.

اصول و نکات طلایی در طراحی محیط اداری:

رنگ در طراحی اداری:

رنگ‌ها ‌این قابلیت را دارند که روی قسمت‌های مختلف مغز اثر بگذارند. شناخت روانشناسی رنگ‌ها ‌و انتخاب رنگ مناسب، می‌‌توان از ایجاد تنش در محیط کاری کاسته و حس شادابی را افزایش دهد. محیط‌هایی با رنگ‌های خنثی و تک رنگ بر روی خلاقیت و کارایی فرد تاثیر منفی می‌گذارند. اغلب مواقع دفاتری که در آن‌ها رنگ‌های زنده و شادتری استفاده شده، افراد خلاق‌تر و کسب و کار موفق‌تری دارند. رنگ‌های متنوع تفکر و خلاقیت را تحریک می‌کنند.

 می‌‌توان فضایی را با استفاده از بازی رنگ‌ها ‌بزرگتر یا کوچکتر جلوه داد. نوع کفپوش، نوع و چگونگی پارتیشن‌بندی، نورپردازی داخلی و هم‌چنین استفاده از آینه هم می‌‌تواند روی احساس ما نسبت به ابعاد فضا اثرگذار باشد.

مبلمان در دکوراسیون اداری:

طبق مطالعاتی که در حوزه سلامت کارمندان صورت گرفته، بالغ بر 80 درصد کارمندان دچار آسیب‌های فیزیکی ناشی از ارگونومیک نبودن مبلمان اداری خود هستند. این مشکلات اغلب در نواحی شانه، کمر، گردن و پاها خود را نشان می‌‌دهند.

20230406 135148 2133448195 - اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار
اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار

گیاهان در طراحی فضای اداری:

یکی از موثرترین عوامل در روحیه کارکنان و بالا بردن کیفیت فضای کاری استفاده از گیاهان است.

دمای مناسب محیط کار:

معمولا دمای 20 الی 25 درجه سلسیوس یا 68 تا 76 درجه فارنهایت را دمای مناسب محیط کار می‌‌دانند که امروزه این مورد با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک کاملا قابل کنترل است. محیط کاری که زیاد سرد یا زیاد گرم باشد کارایی کارمندان را پایین می‌آورد. از انتخاب کفپوش مناسب دفتر کار گرفته تا دمای ترموستات و سیستم سرمایشی و گرمایشی، همه و همه به روی دمای متعادل محیط کار تاثیرگذار هستند.

نور طبیعی در فضای اداری:

اتاق‌‌‌هایی که از نور طبیعی بهره می‌‌برند فضاهای شاداب‌‌تر ‌و پر جنب‌وجوش‌تری خواهند داشت. نور خورشید روی سلامت جسمی و روحی انسان‌ها ‌تاثیر بسزایی دارد. روحیه کارکنانی که از پنجره به محیط بیرون از سازمان دید دارند، به نسبت کارکنانی که اتاقشان چنین امکانی ندارد، بهتر است. پیشنهاد می‌کنیم پرده‌ای برای پنجره‌های اتاق‌ها ‌انتخاب کنید که مانعی برای دسترسی به نور طبیعی ایجاد نکنند.

Office and shop interior decoration - اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار
اصول و نکات طلایی در طراحی محیط اداری

نظم در طراحی داخلی فضای اداری:

با فکر کردن در خصوص ارتباط واحدها با یکدیگر یا مزاحمت‌های احتمالی کار یک واحد برای واحد دیگر و به طور کلی براساس فرآیند کاری که در سازمان انجام می‌‌گیرد، تصمیم‌گیری شود.

استفاده از اشکال هندسی مختلف در محیط:

اشکال مختلف نیز تاثیر متفاوتی به روی ذهن افراد می‌گذارد. هر چه اشیا زوایای کمتری داشته باشند به روی خلاقیت افراد تاثیر بیشتری می‌گذارند و موجب می‌شوند بهتر و خلاق‌تر فکر کنند. میز و صندلی که برای دفتر کارتان انتخاب می‌کنید احساسات افرادی که در آن فضا تردد می‌کنند را تحت الشعاع خود قرار می‌دهند.

اختصاص فضایی برای غذاخوری:

بهتر است فضایی غیر از اتاق کار برای صرف نهار کارمندان در نظر گرفته شود. این موضوع هم از لحاظ بهداشت محیط کار اهمیت دارد و هم از لحاظ تمرکز کاری کارکنان.

اختصاص فضایی به منظور استراحت:

اختصاص فضاهایی برای گفتگو یا بازی کردن کارکنان با یکدیگر، فضاهای خصوصی و مکانی برای قرار دادن لوازم شخصی ایشان، در میزان رضایت کارمندان از محیط کار بسیار اهمیت دارد.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله اهمیت طراحی دکوراسیون محل کار برای شما مفید باشد. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. طراحی دکوراسیون محیط کار به طور ناخودآگاه به روی احساسات و انرژی روزانه افرادی که در آن فضا تردد می‌کنند تاثیرگذار است. اینجا فضاییست که قرار است یک کسب و کار راهی را طی کند و این مسیر بدون داشتن کارمندانی پرانرژی و شاداب به نتیجه نمی‌رسد. مهم‌ترین تصمیمات یک شرکت را در این فضا بگیرید پس فضا را طوری طراحی کنید که کارمندانتان برای خلاقیت فضای کافی داشته باشند و بتوانند ایده‌های بکری ارائه دهند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.