• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 50 490 011-422
 • 3944 044 0912
 • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 09120443944
 • 01142249050

اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان

اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان

اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان

با سلام خدمت همراهان گرامی آرون صنعت در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. درب های ضد حریق با مقاومت بسیار بالای خود در زمان بحران مانند آتش سوزی می‌تواند برای افراد گرفتار در ساختمان زمان مناسبی جهت فرار ایجاد کند. همچنین به آتش نشان ها نیز کمک می‌کند تا بتوانند آتش را در مدت زمان کمتری مهار کنند.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

اهمیت نصب درب ضد حریق

میزان مقاومت دربهای ضد حریق

وظایف درب های ضد حریق

-موارد استفاده از درب ضد حریق

-جمع بندی

.

.

.

اهمیت نصب درب ضد حریق:

ممکن است در شرایط نرمال متوجه اهمیت درب های ضد حریق نشویم. این درب ها بخشی از سیستم حفاظت از ساختمان ها هستند که نیاز اساسی ساختمان های عمومی، ادارات و کارخانه ها دارند، که تحت بعضی از قوانین در مناطقی استفاده از آن ها الزامی است. برای رسیدن به اهداف زیر از درب های ضد حریق برای اتاق های ساختمان اداری یا مسکونی استفاده می شود:

 • آتش سوزی را در مکانی که شروع می شود نگه می دارد.
 • از ساکنین و اسباب و وسایل موجود در اتاق های دیگر محافظت می شود.
 • یک مسیر امن و محافظت شده برای فرار افراد فراهم می شود.
 • دیوارها، سقف ها، ورودی ها و خروجی ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند، برای مدت زمان مشخصی در برابر آتش مقاومت نمایند.

استفاده از درب های ضد حریق به صورت روزمره مانند درب های دیگر است. اما از آنجایی که وقوع آتش سوزی قابل پیش بینی نمی باشد، این محصول از جان انسان ها و باقی مانده ساختمان و ساختمان های مجاور محافظت می کند.

Fireproof door - اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان
اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان

درب ضد حریق تنها زمانی کار می‌کند که در زمان وقوع آتش‌ سوزی بسته باشد، بنابراین همیشه باید اطمینان حاصل کنید که درب ضد حریق شما دارای جک آرام بند، باشد.

درب ها دو وظیفه مهم در آتش سوزی دارند، زمانی که بسته می شوند مانعی در برابر گسترش آتش می شوند و وقتی باز هستند وسیله ای برای فرار افراد فراهم می نمایند. یک درب ضد حریق که به خوبی طراحی شده باشد، گسترش آتش و دود را بدون ایجاد مانع بیش از حد برای حرکت افراد و کالاها به تاخیر می اندازد.

میزان مقاومت دربهای ضد حریق:

میزان مقاومت درب در کشورهای مختلف، متفاوت است. در کشورهای اروپایی و آمریکایی استانداردهای متفاوتی برای تست درب در مقابله با حریق دارند و تولیدکنندگان باید گواهینامه تولید داشته باشند. در هنگام خرید درب ضد حریق علاوه بر میزان مقاومت درب، باید به استانداردها نیز توجه کرد.

درب ضد حریق بر اساس مدت زمان مقاومت در برابر حریق دسته بندی می شوند. بر اساس مدت زمان مقاومت در برابر آتش در 6 دسته بندی قرار می گیرند. معمولاً 30، 60، 90 و 120 دقیقه می باشد. درب های از جنس استیل تا 4 ساعت هم مقاوم هستند. درب چوبی کمترین مقاومت را دارد که از 20 دقیقه تا یک ساعت می باشد.

وظایف درب های ضد حریق:

همه ی اتاق ها را در هر موقعیتی از سایر اتاق ها مجزا می سازد تا آتشی که در اتاقی شروع شده در همان جا بماند. از ساکنان و محتویات سایر اتاق ها محافظت می کند و یک مسیر امن و محافظت شده ایجاد کند تا افراد بتوانند از آن فرار کنند. در نتیجه سقف ها، دیوار ها، و در ها برای زمانی مشخص در برابر آتش مقاومت اند.

هدف استفاده از این درب ها به جای درب های معمولی محافظت از جان و مال افراد و جلوگیری از گسترش آتش و مهیا کردن راه فرار برا کسایی که در حادثه به دنبال راه نجات هستند.

03141620210325 1151 1 - اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان
وظایف درب های ضد حریق

درب های ضد حریق برای مقاومت در برابر پخش آتش در مدت زمان معینی حداقل 30 دقیقه ساخته می شوند، این کار زمان را برای افراد فراهم می کند تا بتوانند از مکان حادثه فرار کنند. درب های ضد حریق ممکن است دارای ساختار محکم خارجی باشد و یا اینکه دارای هسته خاص مقاوم باشند. همچنین درز ها توسط درزگیر هایی با مقاومت بالا در برابر حرارت به منظور جلوگیری از انتشار دود ساخته می شوند.

موارد استفاده از درب ضد حریق:

 • پله‌های فرار ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری
 • مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها
 • کارخانه ها و صنایع تولیدی
 • مدارس،دانشگاه ها، خوابگاه ها
 • اتاق‌های کنترل
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنایع نظامی و دفاعی
 • اتا‌ق‌های ایزوله

ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری:

در ساختمان های مسکونی بالای شش طبقه نصب درب ضد حریق به عنوان درب خروج اضطراری امری مهم و ضروری است که افراد ملزم به رعایت آن می باشند و در صورتی که این امر را رعایت نکنند جریمه خواهند شد.

درب ضد حریق در ساختمان اداری و تجاری باید در 2 قسمت مختلف نصب شوند. یکی از این موارد درب اتاق بایگانی پرونده ها می باشد که لازم است از درب ضد حریق استفاده شود زیرا که اطلاعات مهمی در این اتاق ها وجود دارد و حفظ آنها امری حیاتی است.

blog 3 - اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان
موارد استفاده از درب ضد حریق

محل دیگری که لازم است در ساختمان های اداری از این درب ها استفاده شود درب خروج اضطراری ساختمان ها می باشد به این دلیل که اگر حادثه ای رخ دهد کارمندان بتوانند ایمن و سریع ساختمان را ترک کنند.

مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها :

در مراکز درمانی لازم است برای بخش هایی که بیماران بدحال و بیمارانی که در صورت وقوع حادثه امکان ترک سریع محل برای آنها وجود ندارد بستری هستند.مانند آی سی یو، سی سی یو، بخش مراقبت از نوزادان، از درب ضد حریق استفاده شود. همچنین در مراکز درمانی نیز نصب درب ضد حریق در قسمت خروج اضطراری الزامی است.

کارخانه ها و صنایع تولیدی :

در کارخانه های مختلفی مانند صنایع مواد غذایی، تولید کاغذ، مقوا، مواد پلاستیکی، موادقابل اشتعال و… لازم است در برخی قسمت ها مانند انبارها حتما از درب ضد حریق استفاده شود. زیرا در صورت بروز آتش سوزی، همه محصولات تولید شده که در انبار نگهداری می شوند در معرض خطر سوختن می باشند و در صورت رسیدن آتش به انبارها ضرر بسیار بزرگی به کارخانه ها وارد خواهد شد.

مدارس،دانشگاه ها، خوابگاه ها:

برای مدارس و خوابگا ها لازم است از درب ضد حریق در قسمت های خروج اضطراری استفاده شود تا در صورت بروز حوادثی مانند آتش سوزی افراد بتوانند با سلامت و ایمنی کامل محل را ترک نمایند.

photo ۲۰۱۹ ۰۱ ۲۲ ۰۳ ۲۲ ۲۱ 755x1024 1 - اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان
موارد استفاده از درب ضد حریق

اتاق های کنترل:

اتاق های کنترل بخصوص در مواردی مانند فرودگاه ها دارند لازم است برای این اتاق ها حتما از درب ضد حریق استفاده شود. فرآیند کنترل هواپیماها به دلیل حفظ جان مسافران، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و اگر به این اتاق ها آسیبی وارد شود جان افراد زیادبه خطر خواهد افتاد.

اتاق ایزوله:

درب های ضد حریق علاوه بر مقاومتی که در برابر آتش دارند عایق صدا، دود و… می باشد و امکان عبور هیچگونه آلودگی از این دربها وجود ندارد. بنابراین گزینه مناسبی برای اتاق های ایزوله زیرا نباید هیچگونه آلودگی وارد این اتاق ها شود و معمولا از درب ضد حریق برای درب این اتاق ها استفاده می شود.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله اهمیت نصب درب ضد حریق در طبقات ساختمان برای شما مفید باشد. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای خرید درب ضد سرقت و درب داخلی با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.