• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 3944 044 0912
 • English
 • فارسی
 • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 09120443944
 • 01142249050

درب اتاق سرور

درب اتاق سرور

درب اتاق سرور

با سلام خدمت همراهان گرامی آرون صنعت، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد درب اتاق سرور بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. هر شرکت دارای اطلاعات محرمانه و مهمی است که باید از آن ها محافظت کند و محافظت از این اطلاعات محرمانه با ساخت اتاق سرور صورت می گیرد. اتاق سرور تبدیل به مرکزی برای نگهداری اطلاعات و محلی برای کنترل و مدیریت تمام کامپیوترها و دستگاه ها می شود و از این جهت نظارت بر فعالیت تمامی سیستم های موجود در شرکت آسان می گردد.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-درب اتاق سرور

-ویژگی‌های درب اتاق سرور استاندارد

-انواع درب اتاق سرور بر اساس ساختار

-انواع درب اتاق سرور بر اساس نوع قفل

-جمع بندی

.

.

.

درب اتاق سرور:

اتاق سرور مرکز اطلاعات و داده های یک شرکت است که برای محافظت از آن اقدامات امنیتی زیادی باید انجام شود.مهم ترین اقدام امنیتی برای در امان نگه داشتن سیستم ها و اطلاعات موجود در اتاق سرور، تعبیه دربی مناسب برای آن است.درب اتاق سرور یکی از مهم ترین بخش های اتاق سرور که باید مطابق با قواعد و استانداردهای مشخص، طراحی و ساخته شود تا بتواند نهایت امنیت را برای اتاق سرور به ارمان آورد.

این درب از ورود افراد متفرقه به اتاق جلوگیری می کند و مانع افشای اطلاعات محرمانه می شود. این درب باید از سیستم ها و کامپیوترهای موجود در اتاق سرور در برابر عواملی مثل رطوبت و آتش محافظت کند. اتاق سرور، اتاقی برای ذخیره اطلاعات محرمانه شرکت است که دارای طراحی منحر به فرد است تا بتواند به فضایی مناسب برای تجهیزات کامپیوتر تبدیل شود. اتاق سرور، اتاقی است که ذخیره اطلاعات اصلی و عملکرد سرورهای کامپیوتری کل ساختمان، تجهیزات برق و سایر تجهیزات در آن صورت می‌گیرد.

steel acoustic doors 500x383 1 - درب اتاق سرور
درب اتاق سرور

درب اتاق سرور یکی از مهم ترین بخش های اتاق است که مطابق استاندارد ویژه طراحی می شود تا بتواند امنیت بیشتر اتاق و اطلاعات و داده های مهم شرکت را حفظ کند. درب اتاق سرور باید بتواند توسط غریبه ها و افراد متفرقه غیر قابل نفوذ باشد. جلوی بخش زیادی از گرد وغبار و رطوبت را بگیرد و همچنین ضد حریق بوده و جلوی پیش روی آتش سوزی را به داخل اتاق سرور بگیرد.

ویژگی‌های درب اتاق سرور استاندارد:

از مهم ترین ویژگی های درب اتاق سرور استاندارد باید به ضدسرقت بودن آن اشاره کرد:

 • اتاق سرور برای این طراحی می شود که مرکزی برای کنترل کامپیوترها و ذخیره اطلاعات مهم شرکت باشد. درب اتاق سرور باید از جنس ضدسرقت باشد تا جلوی هرگونه دستبرد به اتاق سرور و اطلاعات را بگیرد.
 • از دیگر ویژگی های درب اتاق سرور استاندارد می توان به ضدحریق بودن و بازشدن به سمت بیرون و استفاده از قفل های خاص در طراحی آن پرداخت.
 • درب اتاق سرور باید ضدحریق باشد تا در صورت بروز آتش سوزی، آتش به راحتی به داخل نفوذ نکند. باز شدن درب اتاق سرور به بیرون در هنگام آتش سوزی جلوی جمع شدن گاز و کیپ شدن درب را میگیرد و از این جهت اگر کسی داخل اتاق شود می تواند به سرعت خارج شود.
 • درب اتاق سرور تحت هر شرایط و هر مکانی باید در سیستم قفل های مکانیکی، مجهز به سیستم master key باشد. این نوع از درب ها باید علاوه بر قفل مکانیکی، محهز به قفل الکترونیکی هم باشند.
 • متریال استفاده در ساخت درب اتاق سرور باید استیل دوجداره بوده تا در عین وزن کم و سبک بودن بتواند محکم باشد. همچنین باید امکانات درب ضدسرقت بر روی آن نصب شده باشد.
 • درب اتاق سرور باید نوعی طراحی شود که بتواند به عنوان محافظت ضد رطوبت و ضد گرد و غبار عمل کند و مجهز به سیستم ضد حریق باشد.
ضد حریق اتاق سرور 1024x570 1 - درب اتاق سرور
ویژگی‌های درب اتاق سرور استاندارد
 • فضای داخلی درب اتاق سرور از پشم شیشه یا پشم سنگ پر شده باشد، تا به عایق شدن آن در برابر صدا کمک کند.
 • درب اتاق سرور باید مجهز به سیستم بررسی از راه دور و مجهز به دوربین‌هایی باشد که بتوانند نمایی 360 درجه، از بیرون و داخل اتاق سرور ارائه داده و تصاویر ضبط شده را به صورت زنده، به سیستم‌ها و کامپیوترهای افراد مسئول بفرستد تا در صورت بروز هر گونه مشکل، سریع‌تر به آن رسیدگی شود.

   انواع درب اتاق سرور بر اساس ساختار :

درب اتاق سرور براساس ساختار به دو نوع تقسیم می شود. 2 نوع از درب اتاق سرور که در کشور ما بسیار کاربرد دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.درب کشویی اتاق سرور :

درب کشویی اتاق سرور بر روی یک قاب نصب شده و به گونه ای طراحی شده تا از بالا و پایین روی یک ریل حرکت کنند. درب کشویی اتاق سرور از ورقه های پلی کربنات بر روی یک قاب کانال آلومینیومی ساخته می‌شوند و از هر دو طرف، دارای یک دستگیره هستند. این نوع درب‌ها، در شرکت‌ها و مکان‌هایی به کار می‌روند که شلوغ بوده و از تراکم جمعیت زیادی برخوردارند.

2. درب لولایی اتاق سرور :

درب‌های لولایی مقاومت و ماندگاری بیشتری دارند و همچنین، می‌توانند امکانات بیشتری را روی خود حمل کنند. علاوه بر این، برای کنترل جریان هوا و دما بسیار ایده‌آل هستند. درب‌های لولایی برای اتاق سرور، حین باز و بسته شدن به فضا نیاز دارند و گزینه‌ای راحت‌تر و امن‌تر محسوب می‌شوند.

server room door security 2 - درب اتاق سرور
انواع درب اتاق سرور بر اساس نوع قفل

انواع درب اتاق سرور بر اساس نوع قفل :

انواع قفل‌های مورد استفاده در درب اتاق سرور شامل موارد زیر میباشد:

1.قفل دیجیتال :

مرسوم‌ترین نوع قفل مورد استفاده در ساختار درب‌ اتاق سرور، قفل دیجیتال است. این نوع از قفل‌ها به طور معمول با سیستم پین عددی قفل و باز می‌شوند. فقط افراد محدودی می توانند با رمز و وارد کردن آن در صفحه کلید قفل دیجیتال درب اتاق را باز کنند.

2.سیستم تشخیص هویت :

در این سیستم، چهره و یا اثر انگشت افرادی که برای ورود به اتاق سرور مجاز هستند، برای هوش مصنوعی این قفل تعریف می‌شود و پس از آن، فقط آن افراد با زدن انگشت خود بر روی حسگر اثر انگشت و یا نشان دادن صورت خود به دوربین هوشمند، می‌توانند درب اتاق را باز کرده و وارد آن شوند.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.درب اتاق سرور مهم‌ترین عامل تعیین کننده در حفظ امنیت اتاق سرور می‌باشد؛ حتماً توجه داشته باشید که دربی برای اتاق سرور شرکت خود انتخاب کنید، که تمامی نکات امنیتی در ساختار آن رعایت شده باشد و بتواند خیال شما را از بابت در امان بودن اطلاعات خود، راحت کند. شما می توانید برای خرید درب ضد سرقت در مازندران با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.