• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 3944 044 0912
 • English
 • فارسی
 • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
 • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
 • 09120443944
 • 01142249050

درب ضد حریق

درب ضد حریق

درب ضد حریق

با سلام خدمت همراهان گرامی، در این مقاله از آرون صنعت، به بررسی در مورد درب ضد حریق بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در گذشته به دلیل نبود درب ضد حریق هنگام وقوع آتش سوزی در یک ساختمان، آتش به تمام قسمت های ساختمان نفوذ پیدا می کرد و این موضوع باعث ایجاد خسارت مالی و جانی زیادی برای افراد بود. با گذر زمان مهندسان به فکر چاره ای برای جلوگیری از بروز خسارت عمده در هنگام اتش سوزی افتادند و توانستند درب های بسیار مقاوم در برابر حرارت و آتش را بسازند تا به وسیله آن به نوعی ساختمان های حساس در برابر حرارت و آتش حفظ کنند.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-درب ضد حریق

-مزایای درب ضد حریق

-ویژگی درب ضد حریق

-انواع مدل های درب ضد حریق

-جمع بندی

.

.

.

درب ضد حریق:

درب ضد حریق به درب هایی گفته می شود که در برابر حرارت مقاوم 1 الی 2 ساعت می توانند مقاوم باشند و برای جلوگیری از گسترش حریق در فضاهای باز است. چهارچوب درب ضد حریق از جنس فولاد و روکش درب از ورق فولاد با پوشش رنگ تمام کره ای می باشد. داخل درب پشم سنگ نسوز عایق حرارتی قرار دارد که در برابر آتش تا 4 ساعت در دمای 800 درجه سانتی گراد مقاوم است.

اطراف درب ضد حریق با لاستیک درزگیر نسوز، جهت جلوگیری از ورود دود در حرارت بالا پوشانده شده است. در ساختمان ها برای تامین فرصت و زمان مورد نیاز برای افراد جهت فرار از آتش سوزی و همچنین برای محافظت از سازه و اجزای ساختمان از درب ضد حریق استفاده می شود.

blog 3 - درب ضد حریق
درب ضد حریق

درب ضد حریق در پاگرد پله اضطراری ساختمان نصب می شوند و وظیفه محافظت از ساکنین در زمان آتش سوزی را دارند. ساختار داخلی درب ضد حریق از پشم نسوز به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود و تا مدت ها پس از آتش سوزی از ورود آتش و دود به پله های اضطراری جلوگیری می کند.

مزایای درب ضد حریق:

درب ضد حریق در هنگام آتش سوزی به حفظ جان و مال کمک بزرگی می کند. از جمله مزایای درب ضد حریق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.مقاومت زیاد در برابر آتش سوزی:

درب های ضد حریق می توانند حدود 90 دقیقه به راحتی در برابر آتش سوزی مقاومت داشته باشند بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببینند. این زمان به آتش نشان ها کمک می کند تا به خوبی آتش را مهار کنند. افراد ساختمان می توانند به راحتی خود را نجات داده و ساختمان را تخلیه کنند. مهم ترین مزیت این درب‌ها همین میزان مقاومت بالا در برابر حرارت و شعله های آتش می‌باشد.

2.جلوگیری از انتشار دود و گازهای سمی و خطرناک:

هرگاه آتش سوزی رخ می دهد به دلیل سوختن وسایلی که از مواد اولیه قابل اشتعال و شیمیایی ساخته شده در بسیاری از مواقع باعث ایجاد دود و گازهای خطرناک می شود که استتشمام آن به ریه آسیب جدی و جبران ناپذیر وارد می کند. برای پیشگیری از وقوع این خطرات احتمالی و آتش سوزی پیشنهاد می شود از درب ضد حریق استفاده کنید. همچنین در محل هایی که مواد شیمیایی خطرناک تولید می نمایند این گونه درب ها استفاده می کنند تا مواد شیمیایی به بیرون نفوذ نکنند و سلامت کارکنان را به خطر نیاندازد.

h3ot6in2jypg 1 - درب ضد حریق
مزایای درب ضد حریق

3. محصور کردن آتش در یک مکان مشخص:

هر موقع یک قسمت از ساختمان بر اثر عوامل مختلف آتش میگیرد شعله های آتش به سرعت به بخش های دیگر سرایت پیدا می کند این موضوع باعث بروز خسارت بیشماری می شود. استفاده از درب ضد حریق در مواقع آتش سوزی، آتش به قسمت های دیگر سرایت نمی کند و از خسارت جانی و مالی جلوگیری می کند.

4. جلوگیری از نفوذ صدا:

در محل هایی که سرو صدای زیادی دارد مانند کارخانه ها، کارگاه ها، تئاترف سینما و … برای جلوگیری از ورود و خروج صدا در چنین محل هایی از این درب استفاده می شود. موادی که برای پر کردن درب استفاده می شود علاوه بر آنکه در برابر حرارت و آتش مقاوم هستند به نوعی عایق صدا به حساب می آیند.

5.خروج اضطراری:

اکثر درب‌هایی که در محل خروج اضطراری استقرار یافته اند، درب ضد حریق هستند زیرا هنگامی که استفاده از خروج اضطراری نیاز باشد یعنی بحرانی اتفاق افتاده است به همین دلیل این درب های پرکاربرد بهترین گزینه در مواقع ضروری و بحرانی می‌باشد زیرا با ویژگی های خاص خود می تواند راحتی بیشتری برای افراد به وجود آورد.

ویژگی درب ضد حریق:

 • این نوع درب ها به دلیل نوع رنگ و جنسی که دارند در محل های خروج اضطراری قرار می گیرند. در هنگام وقوع حادثه افراد می توانند به راحتی آن را پیدا کنند و به وسیله دستگیره هایی که بر روی درب تعبیه شده به راحتی درب را باز کنند و از محل حادثه دور شوند.
 • درب ضد حریق دامنه دید وسیعی دارد. درب های معمولی هیچ گونه شیشه ای برای آن در نظر گرفته نشده به همین دلیل در هنگام آتش سوزی نمی توان از وضعیت آگاهی پیدا کرد. درب ضد حریق با داشتن یک شیشه ضد حریق بر روی درب، کار آتش نشانان را به میزان زیادی راحت کرده و آنها می توانند به راحتی با نگاه به میزان وخامت اوضاع را متوجه شوند.
 • به علت آن که از درب ها برای محافظت از افراد در هنگام آتش سوزی استفاده می شود باید از خروج دود به بیرن از محوطه آتش سوزی به میزان زیادی جلوگیری نماید. در مواقع آتش سوزی استنشاق دود می تواند آسیب بیشتری از خود آتش سوزی به افراد برساند.
 • درب ضد حریق از شعله ور شدن آتش به میزان زیادی جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا شعله های آتش زود تر مهار شده و به قسمت های دیگر ساختمان آسیبی وارد نکنند.
 • طبق استانداردهای تعیین شده برای ساخت درب ضد حریق، هر کدام از آنها می‌بایست دارای یک دستگیره ضد حریق باشند.این دستگیره به افراد گرفتار در آتش سوزی این امکان را می‌دهد تا در صورت ضرورت از درون نیز بتوانند درب را به راحتی باز کرده و جان خود و دیگران را نجات دهند.
ضد حریق - درب ضد حریق
ویژگی درب ضد حریق
 • این درب ها با مواد اولیه سازگار با محیط زیست ساخته شده اند و رنگ آمیزی آنها هم به شیوه نوین با استفاده از رنگ‌های پودری انجام می‌پذیرد. این خصوصیت موجب شده تا در هنگام وقوع آتش سوزی به سرعت دود نکرده و حتی بعد از خاموش شدن آتش سوزی نیز سالم باقی بماند.
 • مقاومت درب های ضد حریق با توجه به ساعت و دقیقه ای که می توانند در معرض آتش باشند و سالم بمانند تعیین می شود. ساده ترین حالت مقاومت درب ضد حریق از یک ساعت نباید کم تر باشد. ضخامت ورق های فولادی مورد استفاده داخل درب ضد حریق بسته به کیفیت آن ها متفاوت است ولی در مجموع این ضخامت نباید از یک میلیمتر کم تر باشد.

انواع مدل های درب ضد حریق:

درب ضد حریق انواع متفاوتی دارد در زیر به معرفی مدل های درب ضد حریق میپردازیم:

1.درب ضد حریق فلزی:

این درب معمولا با قطر معادل 46 میلی متر ساخته می شود و بر روی چهارچوب مخصوص قرار میگیرد. ورق هایی که در ساخت درب‌های فلزی به کار برده می‌شود با توجه به میزان رطوبتی که ساختمان دارد میان ورق گالوانیزه و ورق روغنی متغیر می‌باشند و درون آن ها را نیز با ماده ای به نام پشم سنگ پر خواهند کرد.

2.درب ضد حریق شیشه ای:

این نوع درب ها بیشتر در محل هایی مانند بانک، مراکز تجاری پرتردد استفاده می شود. این نوع درب از 20 تا 120 دقیقه قابلیت مقاومت در برابر آتش را دارند.

3.درب ضد حریق چوبی:

این نوع درب از چوب مقاوم در برابر آتش ساخته می شود و با توجه به نوع ساختمان از چهارچوب فلزی و چوبی استفاده می شود. قسمت خارجی این مدل‌های چوبی از MDF و قسمت داخلی آن از جنس مواد معدنی ، پرلایت و یا هانی کامب ساخته می‌شود.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. برای سفارش هر یک از درب های ضد سرقت، درب های داخلی و دیگر محصولات آرون صنعت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.