• کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 3944 044 0912
  • English
  • فارسی
  • کارخانه: مازندران، شهرک صنعتی بشل ، فاز 2
  • فروشگاه: مازندران، قائمشهر ، خیابان جویبار، نبش کوچه سینا
  • 09120443944
  • 01142249050

پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده

پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده

پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده

با سلام خدمت همراهان گرامی آرون صنعت، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. امروزه تکنولوژی در بطن زندگی رسوخ کرده است. سازه های مهندسی و ساختمانی از تکنولوژی بی نصیب نمانده اند از زمان وارد شدن کامپیوتر و اینترنت به زندگی روزمره انسان ها، هوشمند شدن کاربرد وسایل نیز، به یکی از نیازهای ضروری افراد تبدیل شد.

این پیشرفت و توسعه در هوشمندسازی تا آنجا پیش رفت که سازندگان ساختمان‌ها به ایجاد بخش‌های مختلف هوشمندی برای ساختمان‌سازی روی آوردند. یکی از بخش‌های مهم در این زمینه، صنعت تولید درب و پنجره و در راستای آن، تولید پنجره دوجداره هوشمند بود.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده

-انواع شیشه پنجره هوشمند و نحوه عملکرد آن‌ها

-مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده

-جمع بندی

.

.

.

پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده:

پنجره دو جداره هوشمند یکی از بخش های مهم در زمینه هوشمند شدن صنعت ساختمان سازی است. شیشه مات شونده نوعی شیشه که در قاب پنجره دو جداره نصب می شود و با فشردن یک دکمه از حالت شفاف به حالت مات در می آید و جلوه متفاوت پیدا می کند. شیشه مات شونده مجهز به یکسری کنترل های هوشمند که منجر به کاهش انرژی مصرفی در ساختمان می شود. در حالت شفاف نور طبیعی وارد ساختمان می کنند و در حالت مات بدون نیاز به پرده یا پوشش از ورود نور جلوگیری می کند.

l4h8e4dq7x0d - پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده
پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده

با استفاده از پنجره‌های دوجداره‌ای که دارای چنین شیشه‌ای هستند، می‌توان فضای داخل را در کسری از ثانیه تبدیل به محیطی کاملا خصوصی و یا قابل مشاهده کرد. شیشه های هوشمند یا شیشه های الکترونیکی نیز نوعی از همین تکنولوژی کاربردی هستند. میزان شفافیت این دسته از شیشه‌ها با استفاده از یک کلید قابل تنظیم است. شیشه‌های هوشمند را می توان در پنجره‌های اصلی خانه، مقابل ویترین فروشگاه‌ها و همچنین در سرویس‌های بهداشتی مستر با نمای شیشه استفاده کرد.

استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده برای مکان‌هایی کاربرد دارد، که در زمان‌های مختلف قرار است تبدیل به محیطی خصوص و شخصی شوند. در چنین شرایطی شیشه این پنجره‌ها می‌تواند به سرعت از حالت شفاف به حالت مات تبدیل شود.

استفاده از پنجره های دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده در هر مکانی و برای هر کاربردی امکان‌پذیر است. از این پنجره ها می‌توان به عنوان پارتیشن‌های جداکننده نیز استفاده کرد. پنجره هوشمند دوجداره با شیشه مات شونده برای استفاده در اتاق‌های کنفرانس و پارتیشن‌های اداری بسیار کاربردی به نظر می‌رسد.

از پنجره دوجداره هوشمند می‌توان در ورودی اتاق‌های مختلف مراکز درمانی و بهداشتی، استخر، سونا، باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های اسپا استفاده کرد. شیشه‌های هوشمند همچنین برای منازل، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و اتاق نمایش فیلم نیز کاربرد دارد. از شیشه‌های هوشمند می‌توان به عنوان تخته وایت‌ برد نیز استفاده کرد.

مات 1 - پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده
پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده

انواع شیشه پنجره هوشمند و نحوه عملکرد آن‌ها:

1.شیشه هوشمند کریستال مایع:

در ساخت این شیشه ها از دو لایه شفاف قلع که یک لایه کریستال مایع بین آنها قرار گرفته، استفاده می شود. وقتی جریان برق از فیلم کریستال مایع عبور می کند، شیشه شفاف می شود و با قطع آن و جهت گیری تصادفی کریستال ها، شیشه مات می شود.

وقتی شیشه کدر می شود به میزان ۸۰ درصد نور مرئی از آن عبور کرده، بنابراین فضای مورد نظر از روشنایی و نور کافی برخوردار خواهد بود. کریستال مایع نقش مهمی در ذخیره سازی انرژی خورشید ایفا می کند.

2.شیشه هوشمند الکتروکروماتیک:

آنچه که در تغییر رنگ این شیشه ها تاثیر می گذارد، تغییر ولتاژ برق است. انرژی برق ویژگی های مواد الکتروکروماتیکی که در این شیشه ها به کار رفته را تغییر داده، در نتیجه گرما منعکس یا جذب می شود. این مواد الکتروماتیک هستند که میزان انعکاس گرما در دماهای مختلف را تعیین می کنند.

62330085 - پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده
شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

3.شیشه هوشمند فوتوکرومیک:

 اگر به این شیشه ها امواج الکترومغناطیس تابیده شود به سرعت مات می شوند، در نتیجه نور عبوری از شیشه کاهش می یابد. اما اگر تابش این امواج قطع شود شیشه به حالت اولیه باز می گردد. عملکرد این شیشه ها همانند عینک های فوتوکرومیک هستند که وقتی در برابر اشعه خورشید قرار می گیرند، رنگ شیشه های آن تیره می شود.

4.شیشه هوشمند ترموکرومیک:

پوشش این نوع شیشه از مواد ترموکرومیک است که نسبت به دما حساسیت و واکنش نشان می دهد. در صورت بالا بودن دما، امواج فروسرخ که منجر به تولید گرما می شوند از شیشه عبور نمی کنند و برعکس در فصول سرد زمانی که دما پایین است به این امواج اجازه ورود برای گرم کردن ساختمان داده می شود.

5 3 - پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده
شیشه هوشمند ترموکرومیک

مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده:

1.نفوذپذیر شدن نور در حالت مات شیشه:

حتی اگر شیشه هوشمند شفاف نباشد و در حالت خاموش قرار بگیرد، باز هم انتقال نور از شیشه بسیار عالی صورت می‌گیرد. پنجره دوجداره هوشمند در حالت خاموش مانند شیشه شفاف اجازه عبور نور را می‌دهد.

درست مثل شیشه سندبلاست، اشیاء پشت کریستال مایع دیده نمی‌شود، اما نور وجود دارد. اگر این نوع شیشه بر روی پنجره و یا درب نصب شود، علاوه بر حفظ حریم خصوصی، نور هم به اندازه کافی در داخل اتاق وجود خواهد داشت.

2.قابلیت تغییر شکل فوری در کمتر از یک ثانیه:

هنگامی که ولتاژ سوئیچ پنجره بین روشن و خاموش تغییر می‌کند، در کمتر از چند صدم ثانیه شیشه‌ها از حالت مات به حالت شفاف درمی‌آیند. برعکس این اتفاق نیز بدون هیچ تاخیری رخ می‌دهد. این خاصیت پنجره های هوشمند در صنایع نظامی و هوافضا اهمیت ویژه‌ای دارد و یکی از عوامل کلیدی محسوب می‌شود.

3.کنترل دما با استفاده از شیشه هوشمند:

شیشه های هوشمندی که دارای امکان انعکاس اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش هستند، باعث کاهش دمای قسمت داخلی محل نصب در فصول گرم می‌شوند. همچنین در هنگام سرمای هوا و با تغییر حالت شیشه‌ها، امکان انتقال اشعه مادون قرمز که عاملی برای گرمایش به حساب می‌آید، فراهم می‌شود.

به این ترتیب گرمایش داخل ساختمان بهبود می‌یابد. در هر دو حالت مات و یا شفاف، این شیشه‌ها نور را با بهترین حالت به داخل منتقل می‌کنند. چنانچه نیاز به کنترل بیشتر دما داشته باشید، باید این شیشه‌ها را به صورت دوجداره نصب کنید.

halio bedroom tinted - پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده
مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده

4.کنترل اشعه ماورای بنفش با پنجره هوشمند:

پنجره‌های هوشمند اشعه ماورای بنفش را تا ۹۸ درصد جذب می‌کنند و مانع از انتقال آن به محیط داخل می‌شوند. این خاصیت شیشه های پنجره دوجداره هوشمند، در واقع مانعی برای فرسایش وسایل گرانبهای شما همچون تابلوهای نقاشی، نقاشی ساختمان، رنگ فرش و مبلمان می‌شود. علاوه بر این‌ها، اشعه ماورای بنفش عامل سرطان زایی است، که با حذف آن، از پیری زودرس و سایر بیماری‌های دیگر جلوگیری خواهد شد.

5.عایق شدن صدا با شیشه‌های هوشمند در پنجره:

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب پنجره‌های هوشمند، عایق شدن صوتی محیط داخلی می‌باشد. این شیشه‌ها تا حدودی باعث محدودیت عبور صدا می‌شوند. در صورت نیاز به کنترل بیشتر صدا باید از پنجره های هوشمند با شیشه دوجداره استفاده کرد.

6.مقاومت در برابر نفوذ عوامل مختلف:

اگر شیشه هوشمند به صورت تصادفی بشکند و یا در آن حفره‌ای ایجاد شود، با توجه به خاصیتی که دارد، حفره به طور محدود قابل ترمیم است. این خاصیت باعث آزادی عمل در زمان تعویض و یا ترمیم شیشه می‌شود و به این ترتیب همانند شیشه‌های سنتی دیگر نیازی به تعویض فوری شیشه نخواهیم داشت.

7.جلوگیری از پاشش و خرد شوندگی شیشه هوشمند در حوادث:

در صورتی که شیشه های هوشمند بر اثر حادثه‌ای بشکنند، مانند شیشه‌های معمولی خرد نمی‌شوند و خرده‌های آن‌ها پراکنده و حادثه ساز نخواهد شد. شیشه هوشمند، ساختاری دارد که باعث نگهداری تکه‌های شیشه در کنار یکدیگر می‌شود.

8.ایستایی در قاب پنجره در زمان شکستگی:

شیشه‌های هوشمند در زمان شکسته شدن از قاب خود خارج نمی‌شوند و به خیابان یا محیط خارج نمی‌ریزند. این شیشه‌ها تا زمانی که اقدام به تعویض آن‌ها کنید، قالب خود را در قاب پنجره حفظ می‌کنند.

Office Privacy Doors off Smart Glass - پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده
مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده

9.ایمنی و امنیت بیشتر با شیشه هوشمند:

از شیشه های هوشمند در ساخت شیشه‌های چند لایه یا ضد گلوله استفاده می‌شود، این قابلیت به وجود می‌آید که از لحاظ امنیتی، در زمان لازم تبدیل به حالتی مات با ساختاری بسیار مستحکم شود. معمولا استفاده از این نوع شیشه‌ها در سفارتخانه‌ها، بانک‌ها و یا فروشگاه‌هایی که احتیاج به ضریب امنیت بالایی دارند قابل استفاده است.

10.آسایش بیشتر در محل زندگی با پنجره هوشمند:

شیشه‌های هوشمند در حالت خاموش نیز امکان استفاده از نور طبیعی را برای ما فراهم می‌کنند. به علاوه در مکان‌های پر سر و صدا باعث ایجاد محیطی آرام برای ما می‌شوند.

11.افزایش سلامت انسان با پنجره دوجداره هوشمند:

پرده‌ها و کرکره‌ها مکان مناسبی برای تجمع گرد و غبار و انواع باکتری‌ها می‌باشند. یکی از بازی‌های کودکان نیز باز و بسته کردن کرکره‌ها و یا پنهان شدن در پشت پرده‌ها است. همین موضوع یکی از دلایل ابتلای کودکان به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های تنفسی می‌باشد. با استفاده از پنجره‌های هوشمند می‌توان کودکان را از به اینگونه بیماری‌ها در امان نگه داشت.

12.سازگاری شیشه های هوشمند با همه مکان‌ها:

در همه مکان‌ها امکان نصب و استفاده از پنجره دوجداره با شیشه های هوشمند وجود دارد. نیروهای متخصص می‌توانند بدون هیچگونه تخریب، در کمترین زمان شیشه‌های پنجره های دوجداره را هوشمندسازی کنند.

smartglass 1 - پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده
مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده

13.قابل اعتماد بودن شیشه های هوشمند:

شیشه های هوشمند پایدار هستند. کریستال مایع به کار رفته در این شیشه ها می‌تواند به صورت نامحدود و بدون تاریخ انقضا برای شما کار کند. پنجره های دوجداره با شیشه‌های هوشمند عمر مفید طولانی مدتی دارند.

14.کاربری آسان پنجره های هوشمند:

پنجره هایی که دارای شیشه های هوشمند هستند، دارای کاربردی بسیار آسان بوده و با کلیدهای برق معمولی قابل خاموش و روشن شدن هستند. حتی در شرایط به خصوصی که مشتری می‌خواهد، امکان اتصال دیمر و تنظیم‌کننده برای تنظیم میزان مات‌شدگی امکان‌پذیر است.

15.هزینه نگهداری بسیار پایین پنجره هوشمند:

پنجره دوجداره با شیشه های هوشمند، مصرف برق بسیار کمی دارند. این موضوع در مقایسه با هزینه‌های سنگین دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی بسیار ناچیز است. مصرف برق پنجره‌های هوشمند حتی از یک چراغ خواب نیز کمتر است.

16.بدون نیاز به تعمیر و نگهداری:

پنجره‌های هوشمند دارای شیشه‌های مات‌شونده، هیچ وقت خراب نمی‌شوند و هزینه نگهداری از آن‌ها، با هزینه نگهداری از شیشه‌های معمولی یکسان می‌باشد. تنها هزینه‌ای که باید برای پنجره‌های هوشمند اختصاص دهیم، هزینه نظافت و تمیز کردن شیشه‌های آن خواهد بود.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای اطلاعات بیشتر و خرید درب و پنجره ضد سرقت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.